13.03.2024

Volvo urýchli nabíjanie vďaka novému softvéru až o 30 %

Nový softvér umožní rýchle nabíjanie, ale zároveň berie do úvahy aj "zdravotný stav" batérie a znižuje riziko jej trvalého poškodenia.

obrazok

Batérie elektromobilov možno teoreticky nabíjať oveľa rýchlejšie, automobilky však výkon nabíjania obmedzujú. Dôvodom je negatívny vplyv na životnosť batérie. Pre nabíjanie pripravili preddefinované pravidlá. Softvér sleduje napríklad aktuálnu teplotu batérie, stav jej nabitia a ďalšie parametre a na základe toho obmedzí nabíjací výkon.

Volvo sa pri novej generácii svojich elektrických vozidiel spoľahne na softvér spoločnosti Breathe Battery Technologies (Breathe) a sľubuje si od tohto kroku urýchlenie nabíjania z 10 na 80 % kapacity až o 30 %. Zrýchlenie nabíjacích časov bude podľa Volva fungovať počas celej životnosti batérie bez toho, aby ovplyvnila "zdravie" batérie.Volvo testovalo softvér na rôznych batériách a urýchlenie nabíjania sa pohybovalo od 15 do 30 %. Nová technológia je kompatibilná s novou generáciou elektromobilov švédskej značky a nie je potrebné meniť ich dizajn a chemické zloženie. Namiesto preddefinovaných pravidiel sa softvér spoločnosti Breathe spolieha na adaptívne nabíjanie a dynamickú kontrolu batérie v reálnej prevádzke. Vďaka algoritmu potom softvér navrhne optimálny scenár nabíjania a berie pritom do úvahy aj "zdravotný stav" batérie. Výsledkom je nielen rýchlejšie nabíjanie, ale aj zníženie rizika pokovovanie anód lítiom, čo znižuje výkon batérie počas života.

ZDROJ: auto.sk